W ramach wyzwania #SzynkowarChallenge przygotowałam dla Was prostą szynkę drobiową, która okazała się świetnym wyborem dla osoby początkującej w tym temacie : ) Przyrządzenie domowej szynki jest co prawda prostsze niż myślałam, a poza dobrym szynkowarem potrzebujemy jeszcze tylko odrobinę cierpliwości. Szynka drobiowa wyszła bardzo delikatna, soczysta, idealna dla dzieci, sprawdzi się również dla osób na diecie : ) Domowe wędliny są naprawdę nie do przecenienia, zwłaszcza w porównianiu ze sklepowymi, które jak wiemy w większości pozostawiają sporo do życzenia, jeśli chodzi o ich skład. Polecam!!!
- 1 kg filetów z kurczaka
- 2 płaskie łyżeczki soli peklowej
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 2 szczypty majeranku
- 100 ml wody
- 2 płaskie łyżeczki żelatyny
- 1 łyżeczka cukru pudru
Kurczaka pokroić w mniejsze kawałki, delikatnie rozbić. Dodać sól peklową i bardzo dokładnie wymieszać (około 5 minut). Przykryć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 24 godziny. Po tym czasie dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, pieprz, majeranek i wodę wymieszaną z żelatyną i cukrem pudrem. Dokładnie wymieszać, do czasu aż mięso wchłonie cały płyn. Woreczek włożyć do szynkowara, wypełnić go ciasno mięsem, starając się, aby było jak najmniej powietrza. Woreczek skręcić, zamknąć szynkowar. Przełożyć do lodówki na kolejne 24 godziny. Po tym czasie wodę w dużym garnku nagrzać do 80-85 C – w wodzie będą już pęcherzyki, ale najlepiej stale kontrolować temperaturę termometrem, przełożyć do niego szynkowar (woda powinna sięgać powyżej poziomu mięsa) i parzyć przez 2,5 godziny, cały czas pilnując temperatury. Po tym czasie przestudzić (można włożyć szynkowar do garnka z zimną wodą) i zimny szynkowar schłodzić w lodówce przez kolejne 12 godzin. Aby ułatwić sobie wyjęcie szynki, przed otwarciem można zanurzyć szynkowar na chwilę w ciepłej wodzie.
Smacznego!
„Jaka jest Twoja ulubiona potrawa z szynką ?”
Nagrodą jest zestaw zestaw do przyrządzenia domowej szynki, tj.:
– szynkowar Biowin 1,5 kg
– termometr
– 20 szt. worków do szynkowara
– specjalne przyprawy do peklowania
Konkurs trwa do 24.12.16r., a wyniki zostaną ogłoszone już w Boże Narodzenie : ) Powodzenia!
Kochani, serdecznie dziękuję Wam za liczny udział w konkursie. Wasze odpowiedzi utwierdzają mnie w przekonaniu, że dobra szynka potrafi odmienić oblicze każdego dania : ) Wybór jednej osoby pośród tylu wspaniałych propozycji był bardzo trudny, ale pozostając w świątecznym klimacie nagroda przyznana została Grażynie – za niezwykle oryginalną propozycję, która stanowi również błyskawiczną przekąskę.
Gratulujemy! : )
Fundatorem nagrody jest http://www.sklepogrodniczy.pl/, gdzie można również zakupić zestaw, z którego skorzystałam.
Uwielbiam smak domowej pieczonej szynki i kiedy mogę przygotowywuję pieczeń z szynki dla mojej rodziny, mój ulubiony przepis jest dość pracochłonny więc jest to danie na Święta bądź szczególne okazje, Jest to pieczona szynka z pomarańczami i goździkami. Mięso z szynki dzień wcześniej marynuję w soku z pomarańczy z dodatkiem przypraw (imbir, cynamon, gwiazdki anyżu). Przed pieczeniem nacieram szynkę miodem a następnie okładam całą bardzo dokładnie plastrami obranej pomarańczy, na plastry wbijam całe goździki, tak zrobione mięsko piekę w piecu co jakiś czas podlewając powstałym sosem. Pieczona w taki sposób szynka idealnie komponuje się z ziemniaczkami i domową sałatką z buraków i pomarańczy.
Kiedy nie mama czasu na gotowanie czegoś co pochłania dużo czasu zabieram się za zrobienie Zapiekanki z makaronem i szynka:) Ugotować makaron to kilka minut w tym czasie mogę pokroić szynkę w cienkie plastry pomidorki w kosteczkę i oczywiście nie może zabraknąć cebulki na koniec duża ilość sera 🙂
kto wygrał?
Również czekam na wyniki 😊
No właśnie, kto wygrał? I wszystkim wesołych świąt! I pysznej szyneczki! ☺
Autor
Wyniki już we wpisie 🙂 Wesołych, radosnych Świąt 🙂
Dziękuję i bardzo się cieszę 🙂
Autor
Ponownie gratuluję 🙂
Szynka jest super. Zrobiłam ją z synkami i to chyba jedyna wędlina do jedzenie której nie muszę ich zmuszać. Dziękuje.
Autor
Bardzo mi miło, cieszę się że posmakowała zwłaszcza synkom, wiedzą co dobre 😉
Wyszła pyszna nie ma co kupować tzw wędlin ze sklepu bo ich skład przyprawia o zawrót głowy 🙂
Autor
Zdecydowanie tak, super, że posmakowała 🙂
Witam.
Skoro ma to być domowa wedlina t po co prpnowana jest peklosól. Przecieź to azotany jak chemiczne wędliny w sklepie nie można zwykła zdrowa sól
Autor
Powołam się na stwierdzenie średniowiecznego lekarza Paracelsusa: „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, albowiem dawka czyni truciznę” 😉 Jeśli chcemy, aby szynka zachowała różowy kolor i wiemy, że nie zjemy jej w bardzo krótkim czasie, dodatek soli nie powinien zaszkodzić.