Czy możecie sobie wyobrazić Święta bez sernika lub pierniczków? : ) Jak wiecie kocham serniki, a zapach piernika i aromatycznych korzennych przypraw od razu przywołuje cudowne świąteczne wspomnienia. Mam, więc dziś dla Was połączenie idealne – sernik z pierniczkami, który jestem pewna, będzie hitem nadchodzących Świąt : ) Obłędny kruchy spód z piernikową nutą, masa serowa z dodatkiem pierniczków i przepyszna kruszonka, niezwykle aromatyczna za sprawą tajemnego składnika jakim jest cynamon Kamis, który świetnie podkręca jej kakaowy smak. Sernik jest bardzo prosty i szybki do przygotowania, a jego smak na pewno zachwyci Waszych gości i sprawi, że cały dom będzie pachniał Świętami : ) Polecam!!!
- 75 g masła
- 20 g kakao
- 130 g mąki pszennej
- 65 g cukru trzcinowego
- 1 łyżeczka przyprawy do piernika Kamis
- szczypta soli himalajskiej Kamis
Masło roztopić, dodać pozostałe składniki i bardzo dokładnie wymieszać łyżką. Przełożyć na dno tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia mocno dociskając i wyrównując łyżką. Im mocniej ugnieciemy ciasto, tym spód będzie bardziej kruchy po upieczeniu. Piec w piekarniku rozgrzanym do 200 C (góra-dół) przez 10 minut. Wyjąć ciasto z piekarnika i całkowicie wystudzić.
Dodatkowo:
- 3 łyżki powideł śliwkowych
Całkowicie przestudzony spód wysmarować powidłami.
Składniki na serową masę:
- 500 g twarogu półtłustego
- 2 jajka (wielkość L)
- 220 g śmietanki kremówki 30%
- 2/3 szklanki cukru trzcinowego
- 1/2 opakowania cukru z prawdziwą wanilią i nutą kardamonu Kamis
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1/2 opakowania przyprawy do sernika Kamis
- 100 g pierniczków w czekoladzie (bez nadzienia)
Temperaturę w piekarniku obniżyć do 180 C (góra-dół). Twaróg dokładnie zmiksować lub zmielić. Dodać jajka, kremówkę, cukry, mąkę ziemniaczaną i przyprawę do sernika. Dokładnie wymieszać na gładką masę. Przełożyć na ostudzony spód wysmarowany powidłami. Pierniczki pokroić w mniejsze kawałki, wcisnąć w masę serową. Wierzch posypać kruszonką i piec przez 60 minut. Po tym czasie studzić przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, a następnie schłodzić w lodówce przez całą noc.
Składniki na kruszonkę:
- 75 g masła
- 20 g kakao
- 130 g mąki pszennej
- 1 szczypta cynamonu Kamis
- 65 g cukru trzcinowego
Całość dokładnie rozetrzeć palcami, do uzyskania konsystencji kruszonki.
Smacznego!
Dzięki uprzejmości marki Kamis przygotowałam również dla Was konkursową niespodziankę : ) Do wygrania są 3 zestawy przypraw Kamis wraz gadżetami. Aby wziąć udział w konkursie wystarczy w komentarzu odpowiedzieć na pytanie:
„Jakie jest Twoje ulubione świąteczne ciasto?”
Konkurs trwa do 22.12.2017r. włącznie. Powodzenia! Wysyłka nagród możliwa jest na terenie Polski.
*Wpis powstał przy współpracy z Kamis
Kochani, bardzo Wam dziękuję za tak liczny udział w konkursie : ) Wybór zwycięzców był niezwykle trudny! Nagrody otrzymują:
Toffee – za krótką, zwięzła i jednocześnie zabawną odpowiedź, która nie pozostawia żadnych wątpliwości co do tego, że Król świątecznych wypieków może być tylko jeden ; )
an2405 – za apetyczny opis ciasta, (od razu nabrałam na nie ochoty : ) ) które jest jednym z symboli Bożego Narodzenia i zawsze smakuje wyjątkowo
muchowa – za odpowiedź, która z miejsca przekonała moje pociechy i taka wersja sernika mogłaby zostać również naszym świątecznym hitem ; )
Serdecznie gratulujemy!!!
Na to pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź – piernik. To prawdziwy król świątecznego stołu – bogaty, świetnie się prezentujący i smakujący wyśmienicie. Ja przygotowuję piernik staropolski, na który nastawiam ciasto już w listopadzie. Później dojrzewa ono w piwnicy i piekę je przed samymi świętami. Ciasto robione przez ponad miesiąc to nie byle co! Piernik przekładam powidłami śliwkowymi i polewam grubą warstwą czekolady. W połączeniu z korzennym smakiem powstaje prawdziwy ideał.
wspaniały sernik 🙂 ja dzisiaj zrobiłam korzenny sernik na urodziny małża, a patrzę, że u Ciebie taka propozycja 🙂
Autor
Bardzo dziękuję 🙂 korzenny sernik brzmi równie apetycznie, najlepsze życzenia dla Męża 🙂
Super przepis też lubię serniki ale mój ulubiony wypiek na boże narodzenie to makowiec na kruchym spodzie z dużą ilością kruszonki 🙂
Koronę oddaję piernikowi z ogromną ilością bakalii. Orzechy włoskie, laskowe,suszone śliwki,żurawina i polewa czekoladowa sprawiają, że to ciasto znika ze stołu w mgnieniu oka. Z dzieciństwa pamiętam smak piernika, który piekła teściowa ciotki Ali.Piekła ciasto kilka tygodni przed świętami, a potem obdarowywała rodzinę. Ciotka mieszkała na 11 piętrze, w wieżowcu, gdzie często obie windy były popsute. Z błyskiem w oku, rozpiętej kurtce i szaliku w ręce wbiegałam na górę. Obok piernika na stole postawię pachnący cynamonem jabłecznik i Stefanka z kremem z kaszy manny. A gdy zabraknie ciast sięgnę po kolorowe pierniczki z choinki.
Nie przepadam za słodkościami. Kiepski początek, gdy pada pytanie o ulubione ciasto świąteczne. Myślę jednak, że nic straconego, bo moim ulubionym ciastem świątecznym jest CIASTO NA PIEROGI. To też ciasto prawda? W dodatku świąteczne! Kocham ciasto z pierogów i mogę je jeść kilogramami 😉 W dodatku znam przepis na idealne ciasto, które zawsze wychodzi. To te robione na „oko’.
Zdecydowanie takim ciastem jest ciasto marchewkowe, bez którego nie wyobrażam sobie Świąt. Składniki na ciasto:
– 3 małe marchewki,
– 2 łyżki płatków migdałowych,
– 6 łyżek wiórek kokosowych,
– 100g orzechów włoskich,
– 2,5 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej typ 1850,
– 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
– 1 łyżeczka cynamonu,
– ¾ szklanki oleju,
– 1/2 szklanki ksylitolu
– olejek migdałowy.
Marchewki obieramy i ścieramy na tarce o małych oczkach. Odsączamy nadmiar wody z marchewki. Marchewkę mieszamy z olejem. Jajka ubijamy z ksylitolem. Ubite jajka mieszamy ze startą marchewką z dodatkiem oleju. Do drugiej miseczki wsypujemy: mąkę, wiórki kokosowe, orzechy włoskie i płatki migdałów-najlepiej zmielone, lub drobno pokrojone, sodę, proszek do pieczenia, cynamon, kilka kropli olejku migdałowego.
Wszystkie suche składniki mieszamy, następnie składniki z obu miseczek mieszamy do uzyskania jednolitej masy. Uzyskaną masę wylewamy do foremki i pieczemy w temperaturze 170 stopni przez 45 minut.
Składniki na krem:
– 4 żółtka,
– 1/3 szklanki ksylitolu,
– 2 łyżki mąki pszennej pełnoziarnistej typ 1850,
– 0,5 szklanki mleka,
– kilka kropel olejku migdałowego,
– 2 łyżki masła,
– śmietana 36%,
– serek mascarpone.
Żółtka ubijamy z ksylitolem. Dodajemy mąkę i masło cały czas mieszamy. Następnie dodajemy powoli mleko i olejek migdałowy. Uzyskaną masę wlewamy do rondelka i podgrzewamy ciągle mieszając do uzyskania masy budyniowej.
Przykrywamy szczelnie folią spożywczą i czekamy aż ostygnie. Ubijamy śmietanę i dodajemy po łyżce masę budyniową i serek mascarpone.
Ciasto przekrawamy na 2 części smarujemy obie części kremem i dekorujemy według uznania.
Ja uwielbiam szarlotkę na ciepło z bitą śmietaną i lodami
Choinki z piernika z przyprawą do ciasteczek korzennych Kamis ze dekoracją czekoladowo-lukrową. Składniki: 300 g mąki, 200 g masła, opakowanie przyprawy do ciasteczek Kamis, 3/4 szklanki cukru pudru, 1/2 szklanki płynnego miodu, 4 łyżki kakao, 2 żółtka, 1 łyżeczka sody, szczypta soli. Z podanych składników zagnieść ciasto i na 1-2 do lodówki. Po tym czasie rozwałkować ciasto i wycinać gwiazdki w 5 wielkościach. Piec w 180 stopniach przez około 15 min. Po wystudzeniu składać po 3 z każdej wielkości. Ja sklejałam marmoladą ale można lukrem. Dekoracja to rozpuszczona czekolada, lukier i jadalne perełki. Super nadają się na świąteczny prezent.
Ja uwielbiam ciasto o nazwie miodownik zrobiony na bazie gotowanego z masłem miodu i czekolady a po roztopieniu i połączeniu składników dodaje się przyprawy i mąkę z mielonymi bakaliami. Jest cudnie pachnący jak piernik z mojego dzieciństwa. I drugie to taki mix miodownikowe babeczki nadziewane masą marcepanowo pomarańczową a w tej roli skórka pomarańczowa posiekana i wymieszana z marcepanem – dzieci były zachwycone
Nie wyobrażam sobie Świąt bez sernika mojej Mamy 🙂 przygotowuje go oczywiście na oko z pamięci z przepisu który zna od zawsze, więc nie jest możliwe aby go jakoś odtworzyć. Sernik wydaje się być najprostszy na sklepie bez spodu, sama masa serowa a całość udekorowana lukrem. Nigdy nie jadłam nigdzie i u nikogo podobnego to po prostu nasz rodzinny hit 🙂
W święta nie może zabraknąć oczywiście pysznego, puszystego, delikatnego i lekkiego sernika domowego z bakaliami. To mój absolutny faworyt wśród serników. Dodatkowo polecam również sernik hiszpański z bezą i brzoskwiniami, mmm… prawdziwy rarytas 🙂
Makowiec. Zawsze kojarzył mi się ze świętami. Tak go lubię, że nie przeszkadza mi jak nawet podeschnie:) W tym roku po raz pierwszy spróbuję zrobić go sam!
Makowiec <3
Moje ulubione bożonarodzeniowe ciasto to pożyczone z w Włoch panettone. Jednak nie wierna kalka, a takie nasze, domowe cudo: pełne kandyzowanej skórki pomarańczy, rodzynek, moreli i dla koloru żurawin. Górę oblewam białym lukrem i przystrajam cukrowym dekoracjami, jakie zostaną mi po pieczeniu pierniczków. Najbardziej lubię to ciasto maczać w jakimś gorącym napoju, np. herbacie z rumem lub w wersji dla dzieci, w gorącej czekoladzie.
Makowiec to ciasto które uwielbiam i które kojarzy mi się z ukochaną babcią
Najlepsze świąteczne ciasto to sernik mojej mamy… gładki, puszysty, aksamitny, bez rodzynek, z narysowanym wzorkiem choinki na wierzchu.
Ja może trochę przewrotnie, ale moim ulubionym świątecznym ciastem jest tort żurawinowo – bezowy przełożony marcepanem. To taka świąteczna „wariacja” na temat ulubionych smaków wszystkich domowników i kompromis z tradycją bożonarodzeniową.
Delikatna beza (to dzieciaki), aromatyczny marcepan (to ja) i frużelina żurawinowa (to mąż) – to świąteczna „hybryda”, która króluje w naszym domu już kilka lat i z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że wpisała się już w naszą rodzinną, świąteczną tradycję.
Moim 'must have’ ze świątecznych wypieków jest również sernik, jednak w nieco innym wydaniu – SERNIK CHAŁWOWY. Przepyszna kombinacja smaków – ser, chałwa, migdały, czekolada, a czasem dla szaleństwa także żurawina do przybrania. Proste, smaczne i niezbyt czasochłonne, co w tym zabieganym okresie bardzo ułatwia życie. Zasmakuje każdemu amatorowi sernika, a przy tym dodatkowy smaczek dla lubujących się w chałwie jak mój mąż 😉
Składniki na formę 27 cm:
SPÓD:
100 g mąki pszennej
15 g kakao
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
50 g cukru pudru
50 g mielonych mogdałów
1 żółtko
75 g masła
50 g chałwy (smak według uznania)
50 g czekolady deserowej
Mieszamy mąkę, kakao, proszek do pieczenia, migdały, żółtko i masło aż do chwili gdy będą przypominać kruszonkę. Dodajemy pokruszoną chałwę i startą czekoladę. Mieszamy wszystko jeszcze raz i wysypujemy na wysmarowaną masłem i oprószoną mąką blachę. Pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 15 minut bez termoobiegu. Studzimy.
MASA SEROWA
30 g żelatyny
60 ml wody
400 ml śmietanki 30%
4 żółtka
2 laski wanilii
150 g cukru trzcinowego
1 kg twarogu sernikowego
200 g chałwy
Żelatynę namaczamy w wodzie. W metalowej misce umieszczonej na garnku z gotującą się wodą mieszamy połowę śmietanki, żółtka, wanilie i cukier. Ubijamy dopóki nie uzyskamy puszystej masy, czekamy aż całość będzie dobrze podgrzana i ciągle ubijając dodajemy namoczoną żelatynę. Mieszamy, aż rozpuści się żelatyna i zdejmujemy z ognia. Dodajemy twaróg i ponownie mieszamy. Ubijamy pozostałą śmietankę. Do tężejącej masy dodajemy ubitą śmietankę i odstawiamy. Gdy masa zgęstnieje dodajemy pokrojoną chałwę i mieszamy. Całość wylewamy na ostudzony spód i wstawiamy do lodówki na minimum 2 godziny.
Górę można ozdobić jak się przyśni – ja polewam czekoladą, na to dodaje pokruszoną chałwę i żurawinę. Wspaniale smakuje z gorącą kawą w Świąteczne południe.
Moim ulubionym ciastem światecznym jest miodownik.
Jak co roku obiecuję , że pozycze od mamy młynek żeby zmielić orzechy i kończy sie jak zawsze na tarce i obskubanych moich palcach .
Ale to wlaśnie ten urok świątecznych przygotowań :))))
Na Święta to tylko makowiec… z jabłkami i cynamonem! Dzięki jabłkom wychodzi super mięciutki, bo nienawidzę suchych ciast. Polecam spróbować a założę się, że się zakochacie! 😉
Sernik chałwowy. I więcej nic nie powiem, bo na samą myśl ślina cieknie 😉
Moje ulubione ciasto to ciasto, którego latami nienawidziłam. Nie rozumiałam, po co mama w ogole przygotowuje to ciasto i jak to możliwe, że wszyscy w rodzinie się nim zajadają. Mowa o serniku, który w rodzinie miał liczne grono zwolenników, po czasie do ich grona dolączyłam również ja. Pierwszy raz miło pomyślalam o nim jakoś rok temu. Grudzień był niezwykle pracowity, a ja codziennie myślałam sobie „Jeszcze tylko parę dni i….”, i tutaj różnie, mówiłam sobie np. „Jeszcze parę dni i bedę ubierać choinkę z rodzeństwem!’ , „jeszcze parę dni i zobaczę jak mama cieszy się z prezentu”, „jeszcze parę dni i….zjem sernik”. Rzeczywiście, tego roku smakował mi jak nigdy 😉 Chyba z wiekiem nieco zmieniają nam się kubki smakowe.
Ale przejdę już do przepisu- chociaż na oko. Spód robiony jest z herbatników zmiksowanych z niedużą ilością masła i soli. Potem ser zmielony z jajkami, mąką i skórką cytrynowy. ABSOLUTNIE BRAK ŻADNYCH RODZYNEK!!! Na to wszystko polewa karmelowa i orzechy pekan….
OCZYWIŚCIE, ŻE TO RAFFAELLO!!!!! Ten cudowny smak, a jeszcze cudowniejszy klimat robienia tego przepysznego ciasta razem z mamą po prostu Szczęście ze smakiem 🙂 😀
Nie wyobrażam sobie Świąt bez piernika – jego smaku i aromatu. Przyprawy korzenne, miód i powidła śliwkowe to dla mnie bezkonkurencyjne smaki Wigilii!
Przepis jest idealny ciacho petarda 🙂 nie chcę się podlizywać ale to na pewno będzie już nasz ulubieniec w tym roku 🙂 bo na święta to moim zdaniem właśnie sernika nie może zabraknąć i skoro już Twoją pozycję przetestowałam to chętnie powtórzę rodzinka będzie zachwycona 🙂
Autor
Bardzo mi miło, cieszę się, że sernik tak posmakował 🙂 Pozdrawiam 🙂
Magia Świąt Bożego Narodzenia to niezwykły czas. Nie tylko dla rodziny ale również dla wypieków. W tym szczególnym czasie nie wyobrażam sobie mojego domu bez ciasta marchewkowego z dużą ilością przyprawy do piernika, cynamonu oraz orzechów. Na wierzchu króluje pyszna polewa z białej czekolady. Największym smakoszem tego ciasta jest moja 2-letnia córka, która de facto urodziła się 27 grudnia.
najlepszym ciastem na Boże Narodzenie jest oczywiście piernik, przekładany marmoladą i białą masą
Jako że nie przepadam za sernikaki to moim świątecznym wyborem jest „Domek Baby Jagi. Robimy go od lat. Już nie wyobrażam sobie świątbez tego ciasta. Masa w „Domku” jest podobna do masy z sernika na zimno więc jest to trochę jest namiastka 😁 Pozdrawiam, Wesołych, smacznych Świąt Bożego Narodzenia
Uwielbiam ciasto marchewkowe. Można je zmodyfikować o tyle, że dodajemy sporo przypraw korzennych. Jest zdrowe, słodkie a przy tym idealnie kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia.
Świątecznie? Bajecznie!
Zdrowo? Bezglutenowo!
Moim ulubionym ciastem świątecznym jest bezglutenowe brownie z fasoli 🙂 Brzmi dziwnie? Nic bardziej mylnego! Fasola jest tutaj całkowicie niewyczuwalna, ciacho jest mokre, ale puszyste. Ma teksturę tradycyjnego brownie, ale jest dużo zdrowsze i znacznie mniej kaloryczne. Fasolowe brownie przekładam domową konfiturą ze śliwek. Polewa? Oczywiście! Czekoladowa! Mocno czekoladowa 🙂 A na koniec posypuję podprażonymi płatkami migdałowymi.
Słodkich Świąt 🙂
W Święta mamy istne namnożenie wypieków z nazwami kończącymi się na -ernik: sernik, piernik… które zresztą bardzo lubię.
Jednak moim osobistym number one jest pyszna, słodka, pachnąca cynamonem i soczystymi jabłkami szarlotka na kruchym cieście.
W mojej rodzinie to bez niej nie ma Świąt.
Zresztą, czy jakiekolwiek inne ciasto lepiej pasuje na zimę, niż to z pysznymi, prażonymi jabłkami, przyprawione świątecznie pachnącym, rozgrzewającym cynamonem?
Najlepszym ciastem ja święta jest sernik z rodzynkami mojej Cioci 🙂 ma zawsze puszystą piankę, na której znajdują się słodkie kropelki „Rosy”, zawsze wygląda i smakuje wyśmienicie 🙂
Smacznych Świąt 🙂
Miłość do degustacji ciast rozbudziła we mnie moja mama, która jest zdecydowaną królową wypieków, szczególnie tych świątecznych. Jej ciasta zachwycają delikatnością i kruchością, wierzcie mi są cudowne. Szczególnie jedno skradło moje serce i jego smak zostanie w nim na dłużej… Ciasto nosi szlachetną nazwę – biała dama. To połączenie standardowej wersji rozpływającego się w ustach sernika z delikatnym kremem kokosowym. Całość zwieńczona jest nutą dodanych bakalii orzechów włoskich, laskowych i wiórków kokosowych. Mama podaje ciasto zawsze na talerzyku z połową mandarynki co jeszcze bardziej potęguje we mnie magię Świąt. 🙂 Ciasto jest obłędne, delikatne i kruche. I jeżeli uda mi się wygrać konkurs z pewnością nagrodą obdaruję moją królową wypieków – mamę Danusię. To jej należą się brawa! Wesołych Świąt Kochani!
Zapach pieczonego w domu ciasta pamięta się przez całe życie,
dlatego też chcąc zachować miłe wspomnienia, spisałam skrupulatnie babcine receptury w swoim ,,ciastowym” skoroszycie. 🙂
Piernik staropolski to mój ulubiony świąteczny wypiek, który najczęściej przygotowuję dla swojej rodziny, a przepis jest oczywiście babciny.
Przekazywany z pokolenia na pokolenie,
wywołuje u wszystkich miłe wspomnienie.
Podobnie do mnie, lubi on sobie poleżakować,
dlatego też kilka tygodni przed planowanym podaniem należy upiec placki i dać im możliwość trochę pofolgować.
Obowiązkowo przełożony własnoręcznie przyrządzonymi powidłami śliwkowymi,
których zapas w spiżarni wystarczy na dwie lub trzy zimy!
Słodycz miodu z dziadziusiowej pasieki,
nutka cynamonu i kardamonu,
od razu czuję się jak w rodzinnym domu!
Unoszący się w powietrzu korzenny zapach sprawia,
że humor wszystkim od razu się poprawia.
Oblany sowicie czekoladą i posypany orzechami,
mmm….jak dla mnie i moich bliskich ten wypiek jest doskonały.
Bez względu na to, czy łasuch mały czy duży,
palca w czekoladowej polewie zawsze zanurzy!
Tak to się zawsze dzieje w moim domu,
że staropolski piernik znika ze stołu po kryjomu,
ale ciiii…., nie mówcie proszę o tym nikomu:).
To nie są sztuczki, to nie są triki
Najlepsze ciasto to pierniki.
Bo wiedzą to chłopcy i wiedzą dziewczęta,
I każde z nich do następnych świąt o tym pamięta
Moje ulubione świąteczne ciasto to…ciasteczka 😀
A konkretnie PIERNIKI! Obowiązkowo z dodatkiem aromatycznego espresso i kandyzowaną skórką pomarańczową.
Co roku pieczemy około 100 pierników – gwiazdki, choinki, serduszka i tylko jednego piernika w kształcie…KONIA 😀
Każdego roku jest walka o to kto zje najbardziej wyjątkowego pierniczka. Oczywiście – moglibyśmy upiec ich więcej, ale nie wyobrażam sobie Wigilii bez kłótni o to kto najbardziej zasłużył na wyjątkowego konika 😉
Moje ulubione świąteczne ciasto to bezglutenowa figa z makiem z pasternakiem!
Jest pyszne, zdrowe i kolorowe,
puszystym kremem z serka mascarpone przełożone.
Stosunkowo tanie i łatwe w przygotowaniu,
nikt nie może się mu oprzeć w takim okazałym wydaniu.
Dzieci chętnie po nie sięgają
i kolejnym kawałkiem w ukryciu się zajadają
Dodaję do ciasta pokrojone orzechy i migdały,
które jak wiadomo są bogate w witaminy i minerały.
Tarty pasternak (ewentualnie marchewka) sprawia,
że ciasto jest wilgotne i ogromne ilości z łatwością się pochłania.
Ten wyborny wypiek zawiera obowiązkowo mak – czyli symbol dostatku i obfitości,
dlatego chętnie obdarowuję nim swoich świątecznych gości.
Moim ulubionym ciastem wszystkich czasów jest sernik. Nie dziwi więc, że sięgam po sernik również podczas świąt. Stosuję jednak urozmaicenia, bo sernik jest tak wdzięcznym ciastem, że można z niego zrobić wielkanocną paschę, letnie sernikowe lemon pie, dla przyjaciół zwierząt – sernik wegański na bazie tofu, dla amatorów kuchni włoskiej – sernik tiramisu, a w sezonie dyniowym natomiast sernik o smaku kultowej już kawy Pumpkin Spice Latte. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, który zasługuje na najbardziej wyjątkową wersję sernika: czekośliwkę! Piekę go tak jak tradycyjny sernik, ale przygotowaną masę serową dzielę na dwie części: do jednej dodaję kakao, do drugiej kilka kropel aromatu waniliowego lub ziarna łaski wanilii. Tworzę z niego zeberkowy wzór: na środek dwóch łyżek jasnej masy kładę dwie łyżki masy zabarwionej kakao. Tradycyjny spód nasączam kompotem z suszu i podpiekam, dzięki czemu nie będzie zbyt miękki, a za to bardzo aromatyczny. Polewę przygotowuję z suszonych śliwek, gorzkiej czekolady oraz niearomatyzowanego oleju kokosowego. Taki sernik smakuje nieco jak pierniczki z nadzieniem śliwkowym w czekoladowej polewie – nimi zresztą jest inspirowany. 🙂
moje ulubione ciasto na świeta – piernik . zapach przypraw korzennych , magia świąt
Są dwa. Pierwszy to Sernik mojej mamy. Oczywiście na kruchym cieście, tradycyjny, z rodzynkami, skórką pomarańczy i prawdziwą czekoladową polewą. Drugi, to moje ukochane ciasto marchewkowe. Robię długo przed Świętami, wkładam do zamrażalnika i wyciągam godzinę przed przyjściem gości. Pychota!!!!
Moje i mojej rodziny ulubione ciasto to kostka toffi bez pieczenia. Słodycz trzech warstw: budyniowej, śmietankowej i kajmakowej, przełamana słonymi krakersami. Coś pysznego!
Piernik staropolski. Dzięki niemu atmosferę Świąt mogę poczuć już kilka tygodni wcześniej:) zaczynam od zakupu składników potrzebnych do zrobienia domowej przyprawy do piernika, ich zmielenie w ręcznym młynku kosztuje sporo czasu i wysiłku, ale naprawdę warto:) Cały dom pachnie piernikiem, a smak gotowego wypieku zawsze zachwyca wszystkich gości. Co roku domownicy już na początku listopada zastrzegają, że piernik obowiązkowo ma się pojawić na świątecznym stole:)
Zawsze od kąd pamiętam serniczek ! Oj pamietam jak mama robiła sernik zawsze czekałam by móc wyjeść trochę masy serowej 🙂 Dziś już jak sama jestem matką dwójki maluchów kontynuję tą tradycję robienia Bożonarodzeniowego serniczka z dodatkiem cynamonu ten zapach sprawia że święta są cudowne. Oczywiście nie obeszło by się bez pomocy mojego 3 letniego synka 🎄🎅🎄
Może mało oryginalnie ale dla mnie jest jedna odpowiedź – piernik mojej mamy. Pyszny, aromatyczny, korzenny. Wypełniający swoim zapachem cały dom, taki, który wonią orientalno-korzennych przypraw muska i zniewala zmysły. Piernik zajmuje wyjątkowe miejsce w moim sercu, ponieważ pamiętam z lat dzieciństwa, że mama zawsze umieszczała w tym cieście jeden orzech laskowy i na osobę, która znalazła
w swoim kawałku orzeszek czekała niespodzianka:)
od kilku lat moim ukochanym ciastem na Boże Narodzenie jest piernik staropolski,który zaczynam robić już w listopadzie a piekę przed samymi świętami,tak że atmosferę świąteczną zaczynam dość wcześnie …zapach i smak obłedny….pelecam
Rurki z kremem to smak mojego dzieciństwa 🙂 Od zawsze Mama przygotowywała je specjalnie dla mnie i mojego brata. W domu mogło nie być tradycyjnego sernika, makowca lub piernika, ale nigdy nie mogło zabraknąć pysznych, cudownie pachnących, złocistych rurek posypanych cukrem i nadzianych delikatnym kremem budyniowym. Mimo to, że mamy już po te dwadzieścia kilka lat, to Mama wciąż przygotowuje je dla nas z wielka radością. w tym roku również ich nie zabraknie na naszym świątecznym stole 🙂 Dla nas to jest i zawsze będzie niebo w gębie i cudowne wspomnienie naszych dziecięcych lat 🙂
Moje ulubione świąteczne ciasto to cynamonowe ciasto marchewkowe z pomarańczami i mandarynkami, polane gorzką czekoladą. Ciasto marchewkowe przygotowuję z mąki pełnoziarnistej, ksylitolu, proszku do pieczenia, startej marchewki, oleju roślinnego i mleka sojowego. Przyprawiam szczyptą soli, imbiru i większą ilością cynamonu. Dokładnie mieszam składniki i wstawiam do pieczenia w 2200 stopniach. Gdy ciasto stężeje i ładnie się zarumieni, dodaję do niego pomarańcze, mandarynki i rozpuszczoną w kąpieli wodnej gorzką czekoladę. Jest śliczne, świąteczne i przepyszne!
Świąteczna atmosfera jest wiele warta gdy gotuje Marta .Ona polskie przepisy z czeluści wydobywa czym wielu fanów zdobywa .Dobrze ,że takie stare przepisy od Naszych babć mamy bo kierujemy się podczas świąt polskimi tradycjami .Czasami z tych niezwykłych smaków aż się gubię a ja w rodzinie ze śląską krwią w żyłach zawsze na święta przygotowuje Apfelstrudel czyli strudel .Fajnie gdy ze stolnicy się wyłania masło o 90 gramach oraz 240 mąki najlepiej pszennej a te składniki w kuchni są wręcz niezbędne .Przyda się również jedno jajko oraz szklanka mleka ,które ucieszą swym smakiem każdego człeka .Dobrze mieć zadowolonych wszystkich członków familii a ja dodaje do ciast również szczyptę wanilii .My się w rodzinie bardzo lubimy a w strudlu z jabłkami nie może zabraknąć również skórki ze startej cytryny .W mojej rodzinie śląską tradycję się docenia a w cieście nie może braknąć nigdy proszku do pieczenia .Zwierzęta w wigilijną noc zaczynają o północy swe gadanie a ja wzbogacam również ciasto o garść rodzynek sułtanek .Bułka tarta i cynamonu odrobina a z Apfelstrudelu zadowolona jest moja rodzina .Cieszę się ,że nadal żyje moja 90 letnia babuszka w cieście nie może zabraknąć siedmiu sztuk jabłuszka .W okresie świąt pełne świateł stają się polskie miasta a teraz przechodzą do wyrabiania ciasta .Czasu spędzanego w kuchni nigdy sobie nie żałuje a z mojego ciasta wyrabiam kule .Z jabłka zaś pestki wydobywam bo ja w kuchni nigdy nie wydziwiam .Piekarnik do 180 C rozgrzewamy bo dobry wypiek wtedy uzyskamy .Szybko ciasto rozwałkowujemy a na pewno zadowoleni będziemy .Na środku kładziemy nadzienie później smarujemy jajkiem a po 45 minutach pieczenia będziemy mieć smakową bajkę .
Makowiec z duuuuuuużą ilością maku 🙂
Zdecydowanie jako świąteczny przysmak wygrywa piernik. Z racji, że nie lubię rodzynek, piernik wypełniony namoczonymi orzeszkami i kawałkami żurawiny…. Obowiązkowo zasypany białym puchem (cukrem pudrem).
Palce lizać…