Ostatnio dotarła do mnie informacja, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba osób ze zdiagnozowanym nowotworem wzrosła aż dwukrotnie i prawdopodobnie będzie rosnąć! Czy wiecie, że nawet 90% zachorowań na nowotwory złośliwe można przypisać czynnikom środowiskowym, a nie genetycznym? Jednocześnie prawie 1/3 z tych zachorowań można zapobiec przez pozytywne zmiany dotyczące stylu życia, wdrażając codzienne zachowania prozdrowotne, które spisane są w Europejskim kodeksie walki z rakiem.
Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach wiecznie się gdzieś spieszymy i nie starcza nam na nic czasu… Wielu z Was poszukuje na blogu przepisów na błyskawiczne dania i przyznaję, że one również należą do moich ulubionych. Pamiętajcie jednak, że szybko nie musi oznaczać niezdrowo!
Dla mnie wprowadzenie kilku prostych zmian to nie tylko troska o lepsze jutro, ale również przyjemniejsze dzisiaj ; ) Poprawa ogólnego stanu zdrowia wiąże się nieodłącznie z poprawą samopoczucia. Siedząca praca, częste przejedzenie (nie tylko z okazji Świąt; ) powodowały u mnie ciągłe zmęczenie, senność i brak ochoty do życia. Na szczęście obecnie mamy dostęp nie tylko do wielu zdrowych składników, ale również przepisów, z których można wyczarować coś pysznego ; ) Zdrowo nie musi już znaczyć nudno! Zamiast słonych przekąsek warto sięgnąć po warzywa lub owocową sałatkę. Gwarantuję Wam, że jeśli zaczniecie zmiany od siebie, rodzina będzie za Wami podążać i zdrowy styl życia będzie czymś naturalnym.
Nigdy nie paliłam, ale nie przeszkadzało mi, gdy znajomi palili w moim towarzystwie. Teraz nawet nie muszę ich prosić, aby tego nie robili, co więcej podczas wspólnie spędzanego przez nas czasu zapominają o swoim nałogu ( i mam nadzieję, że niedługo całkiem z nim zerwą!!! )
Poza zdrowym odżywianiem musimy również pamiętać o aktywności fizycznej. Część z Was zapewne wie, że oprócz gotowania uwielbiam biegać. Dla mnie jest to idealna forma relaksu, zapominam wtedy o całym świecie i wracam do domu pełna endorfin. Jestem pewna, że każdy z nas może znaleźć coś, co będzie mu sprawiać równie dużą przyjemność, może to być nawet codzienny, szybszy spacer w rodzinnym gronie lub w dobie dzisiejszej techniki, sport uprawiany w domu przed telewizorem. 30 minut podskoków, czy tańca również potrafi podnieść tętno : )
Wprowadzenie zdrowych nawyków ma również ogromny plus – zgubienie zbędnych kilogramów i poprawa sylwetki. Taka zachęta może być dla nas również dobrą motywacją do działania.
Pamiętajmy, że każdy z nas ma istotny wpływ na zapobieganie nowotworom i warto zrezygnować, że szkodliwych nawyków, aby dłużej cieszyć się zdrowiem ; )
Zasady Europejskiego kodeksu walki z rakiem:
-
Nie pal. Jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
-
Wystrzegaj się otyłości.
-
Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
-
Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie.
-
Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie.
-
Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
-
Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.
-
Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
-
Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
-
Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
-
Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego.
Po więcej informacji odsyłam tutaj: www.kodekswalkizrakiem.pl oraz tutaj.
Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.