Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zgłosili się do konkursu ; ) Byłam mile zaskoczona, zwłaszcza, że niektórzy z Was nie poprzestali na przesłaniu jednego przepisu ! Wasze pomysły na lunch na pewno będą stanowić inspirację nie tylko dla mnie, ale i innych czytelników. Ponieważ zawsze mam problem, aby wyłonić zwycięzców, tym razem zrobiłam to z pomocą organizatora ; ) Wyróżnione osoby proszę o podesłanie danych do wysyłki na mój adres email: marta@marta-gotuje.pl ; )
Z przyjemnością ogłaszam, że nagrody otrzymują:
1. Sałatka z kuskusem i krewetkami – przepis Anny
około 15-20 ugotowanych i obranych krewetek
3 duże liście sałaty lodowej
1 pomidor
1/2 długiego surowego ogórka
2 łyżki kuskusu
1 łyżka oliwy z oliwek
3 ząbki czosnku
oregano
sól
pieprz
Kuskus zalewamy wrzącą woda, tak aby woda sięgała około pół cm ponad poziom kuskusu i odstawiamy na 5 minut, aby napęczniał. W tym czasie gotujemy i obieramy z pancerzyków krewetki. Sałatę myjemy, osuszamy i targamy na mniejsze kawałki. Ogórka obieramy ze skórki i kroimy w grubą kostkę, pomidora kroimy na ćwiartki, a każdą ćwiartkę jeszcze na pół. Do miski wrzucamy wszystkie składniki, czyli sałatę, kuskus, krewetki, ogórka oraz pomidora i polewamy oliwą z oliwek wymieszaną z drobno posiekanym czosnkiem, solą, pieprzem i oregano. Dokładnie mieszamy, nakładamy na talerz i możemy jeść ; )
2. Wiosenna surówka obiadowa – przepis Mariki
sałata lodowa (1/2 główki lub 1 mała),
kilka liści sałaty masłowej,
1 mała marchew,
1 mały ogórek zielony,
szczypior,
8 średniej wielkości rzodkiewek,
składniki na sos: 3 łyżki przegotowanej wody, 2 płaskie łyżki oliwy z oliwek Carbonell, sól, pieprz, cukier, ocet winny (ok. 1 łyżeczki), pół łyżeczki suszonej bazylii, pół łyżeczki suszonego oregano, odrobina majeranku, odrobina granulowanego czosnku.
Wszystkie warzywa dokładnie myjemy. Obie sałaty rwiemy na nieregularne kawałki. Marchewkę i ogórka obieramy. Do miski wrzucamy: sałaty, startą na tarce marchew i rzodkiewki (ja użyłam maszyny – jest szybciej), pokrojonego w kostkę ogórka, pokrojony szczypiorek. Wszystkie składniki na sos mieszamy w kubku, doprawiamy do smaku. Zalewamy nim warzywa, dokładnie mieszamy. Wstawiamy do lodówki na ok. 15 minut. Podajemy samą lub jako dodatek do drugiego dania. Smacznego!
3. Grzanka pomidorowa z szynką serrano – przepis Kasi
4 kromki razowego lub tostowego chleba
ząbek czosnku, przekrojony w poprzek na pół
oliwa extra virgin, do smarowania, sól i świeżo zmielony pieprz
2 dojrzałe soczyste pomidory
4 cienkie plasterki szynki serrano lub prosciutto
Chleb opiec na grillu lub w opiekaczu. Każdą kromkę natrzeć z jednej strony czosnkiem. Obie strony posmarować oliwą. Grzanki ułożyć na talerzu stroną natartą czosnkiem do góry. Pomidory przekroić na pół. Każdą grzankę nacierać połówką pomidora, lekko uciskając, tak aby sok i miąższ wsiąkły w chleb. Oprószyć solą i pieprzem. Ułożyć po plastrze szynki. Od razu podawać.
4. Sałatka wiosenna z pomidorkami cherry, lodową sałatą, skropiona oliwą z oliwek – przepis Moniki
parę listków sałaty lodowej
250 g pomidorków cherry
mała cebula
pół kostki sera feta
2 łyżki oliwy z oliwek
Sałatę umyć i porwać liście na mniejsze części, pomidorki cherry również umyć i po przekrajać na połówki. Cebulę obrać i pokroić w pióra, ser feta pokroić w kostkę. Wszystko razem wymieszać, i skropić dwoma łyżkami oliwy z oliwek.
Smacznego!!:)
5. . Sałatka z kaszą burgul – przepis Amelii
40 g kaszy burgul
3 średnie pomidory
3 szklanki posiekanej zielonej pietruszki
3 nieduże cebule, drobno posiekane
1/2 szklanki posiekanych świeżych liści mięty
1 ząbek czosnku
60 ml szklanki soku z cytryny
60 ml szklanki oliwy z oliwek
odrobina soli
Burgul umieścić w płaskiej misce. Pomidory przepołowić, pulpę wydrążyć i położyć na kaszę. Resztę pomidorów drobno posiekać, wszystko wymieszać, umieścić w lodówce na 1 godzinę (kasza przez ten czas napęcznieje).
Po tym czasie burgul wymieszać z resztą składników, włożyć do lodówki. Podawać najlepiej po kilku godzinach.