Mam już kilka pomysłów w głowie, na to jakie dania muszę przygotować i mam nadzieję uda mi się pokazać Wam więcej zdjęć, ale chwilowo jestem też bardzo bardzo objedzona (!) – nie sądziłam, że jest to możliwe do tego stopnia ; ) Co ważniejsze stęskniłam się za naszym, domowym jedzonkiem. Ze spraw ślubnych MUSZĘ się pochwalić, że otrzymałam mój wymarzony automat do wypieku chleba! Już chyba w latach mogę liczyć czas, kiedy to cudo chodziło mi po głowie, a tu taka niespodzianka. Oczywiście taki prezent jest też wyzwaniem, mąż już pyta kiedy przetestujemy itd. ; ) Tyle chęci, a czasu nadal mało, muszę powrócić na ziemię i do kuchni przede wszystkim : )
Po tym krótkim wstępie jestem Wam winna obiecane wyniki konkursu z marką Dafi. Muszę przyznać, że jest mi coraz trudniej typować zwycięzców dlatego następnym razem to Wam pozostawię to zadanie! Nie spodziewałam się, że tyle przepisów może mnie jeszcze zaskoczyć! Niektóre z nich były wprost idealne w swojej prostocie, inne przekraczały granicę kreatywności. Ponieważ nie chciałam mieć wyrzutów sumienia, że skrzywdzę kogoś moją opinią, tym razem zdecydował mąż ; ) Musi mieć jakieś nowe obowiązki : p Mam nadzieję, że nadejdzie moment kiedy będę mogła nagrodzić każdego z Was. Dziękuję za zabawę i zgłoszenia! Przedstawiam Wam zwycięskie letnie przepisy w przypadkowej kolejności, a autorów proszę o kontakt:
1. Autor: Stanislav
Chciałbym się podzielić przepisem na wino z bardzo popularnych i zdrowych kwiatów, czyli mleczy. Niestety, obecnie kwiaty już nie rosną, ale za rok proszę koniecznie spróbować zrobić to pyszne wino. Picie wina z Mniszka Lekarskiego chroni nas przed wieloma dolegliwościami, jak np. przeziębienie. A jego smak jest niepowtarzalny. Składniki: – 500g kwiatów Mniszka Lekarskiego. – Przefiltrowana i woda około 4l. – 1.5 kg cukru. – 1.5 dag drożdży winiarskich. Sposób przygotowania: Kwiaty Mniszka płuczemy i pozbawiamy zielonych części. Umieszczamy je w gąsiorze i zalewamy (3 l) gorącą wodą. Pozostawiamy tego gąsiora na noc. Następnego dnia dodajemy resztę składników. Do litra przefiltrowanej wody dodajemy cukru i dokładnie mieszamy. Drożdże także wymieszać z niedużą ilością przefiltrowanej wody w oddzielnym naczyniu. Wymieszane składniki wlewamy do gąsiora. Całość odkładamy w ciemne miejsce na mniej więcej 3-4 tygodni. Należy chociaż raz dziennie potrząsnąć gąsiorem, pamiętając, że jest to bardzo cienkie szkoło, więc trzeba robić to delikatnie i ostrożnie. Gdy kwiatki mniszka opadną na dno, będziemy mogli wino oddzielić od osadu. Najlepiej zrobić to przez jakąś gazę. Przelewamy to do butelek, lub trzymamy dalej w gąsiorze (pamiętając, aby do wina tlen się nie dostawał). Wino ma piękny, złocisty kolor, pachnie miodowo i cudownie smakuje. Pozdrawiam.
2. Autor: Agata
Proponuję chłodny i orzeźwiający drink na bazie wody, wymarzony w gorący, letni dzień. Warto przyrządzić do więcej, ponieważ znika w okamgnieniu, zwłaszcza jeśli przyrządzisz go z domowej roboty syropu z dzikiego bzu. Do drinka potrzebny jest lód i tutaj szczególna uwaga, należy pamiętać, aby lodu nie przyrządzać z wody prosto z krany, tylko oczywiście przefiltrowanej! Składniki na jedną porcję: 45 ml syropu z dzikiego bzu, 90 ml soku jabłkowego, 25 ml syropu z jagód, lód, przefiltrowana woda, plasterki jabłka. Trzy pierwsze składniki mieszać, wstrząsając z lodem, aż zostaną silnie schłodzone. Przecedzić do schłodzonej, wysokiej szklanki do drinków i uzupełnić wodą. Przybrać plasterkami z jabłka i podawać ze słomkami.
3. Autor: Amela
składniki:
4-5 torebek herbaty (używam zielonej o smaku malinowym, obowiązuje pełna dowolność; zalezy jaki smak lubicie:)
szczypta (malutka!) sody oczyszczonej
2 szklanki gotującej wody
0,5-1 szklanki cukru
6 szklanek zimnej wody (tutaj przyda się filtr!)
Przygotowanie:
1. Do dzbanka wkładamy torebki z herbatą, dodajemy szczyptę sody.
2. Zalewamy wrzątkiem.
3. Zakrywamy dzbanek od góry, namaczamy torebki przez ok. 15 minut. Warto zaznaczyć, że jeśli ktoś lubi mocniejszą/słabszą herbatę, namacza odpowiedno dłużej/krócej.
4. Wyjmujemy torebki (bez ściskania!).
5. Dodajemy cukier i mieszamy całość aż do jego rozpuszczenia.
6. Dolewamy zimną wodę i całość chłodzimy w lodówce przez około 1,5-2 godzin. Podawać z lodem!
4. Autor: Werona
Chętnie podpowiem, jak zrobić sorbet, jako że jest to wspaniały, chłodzący i lekki deser. Sprawdzi się nie tylko w lecie, lecz także w chłodniejsze dni. Na przykład po sycącym, dużym obiedzie.
Składniki:
40 dag truskawek 30 dag malin 1 szklanka wody 0,5 szklanki likieru wiśniowego 3 łyżki miałkiego cukru 2-3 listki świeżej mięty
Przygotowanie:
Truskawki, maliny umyć. Dodać cukier. Zmiksować. Zagotować sok. Wrzucić miętę, przykryć i odstawić.
Gdy przestygnie, usunąć miętę, a napar wymieszać z musem owocowym. Wlaćwodęi likier. Zmiksować.
Schować do lodówki. Po 2 godzinach, gdy zacznie tężeć, wymieszać. Zamrożony wyjąć, zmiksować i przełożyć do pucharków.
Smacznego!
5. Autor: Agusia
Uwielbiam lato jednak za pyszne owoce, najlepiej takie, które mogę zjadać prosto z krzaczków. Mój koktajl nie wymaga jednak wyprawy do lasu, jedynie zakup kilka owoców i świeży sok z cytrusów. Jest nie tylko orzeźwiający ale i zdrowy! Skład: garść jagód lub czarnych porzeczek, 1 łyżka stołowa cukru pudru, sok z ½ cytryny, sok z ½ limonki, drobno pokruszony lód, woda. Jak zrobić: Kilka jagód odkładamy do dekoracji, resztę wrzucamy do schłodzonej szklanki, dosypujemy cukier i rozgniatamy. Wsypać pokruszony lód, wlać soki z cytrusów, uzupełnić wodą. Przybrać odłożonymi owocami.
Jeszcze raz gratuluję! : )