Posiadam niewielką kuchnię, dlatego zdecydowałam się na piekarnik parowy do zabudowy i wybrałam model Electrolux EOA45555OX. Moim zdaniem pięknie się prezentuje i choć design nie jest podstawowym kryterium wyboru piekarnika, na pewno stanowi wartość dodaną ; ) Piekarniki możecie zamontować pod płytą indukcyjną lub jak w moim przypadku w słupku. Jest to nie tylko bardzo wygodne podczas użytkowania, ale również świetnie sprawdza się jeśli posiadacie małe dzieci, które chętnie próbują zaglądać do środka ; ) Pozostając w temacie Maluchów dobrym rozwiązaniem jest blokada rodzicielska, chowane pokrętła oraz chłody front piekarnika.
Pojemność. Jeśli macie taką możliwość polecam Wam wybrać pełnowymiarowy piekarnik 60 cm, który w moim przypadku ma pojemność aż 71l, co w połączeniu z systemem dual cook pozwala mi upiec 2 potrawy na raz. Warto zwrócić na to uwagę, bo zdarza się, że przy tych samych wymiarach pojemności mocno różnią się między sobą. Mój piekarnik ma możliwość pieczenia na 3 różnych poziomach, dzięki czemu łatwiej opanować przedświąteczną gorączkę, czy choćby przygotować większą partię ciasteczek za jednym razem : )
Intuicyjne użytkowanie. Nasz piekarnik może posiadać nawet tysiąc funkcji, ale wtedy prawdopodobieństwo, że zapamiętamy je wszystkie jest bardzo nikłe ; ) Mimo, że osobiście nałogowo czytam każdą instrukcję obsługi wiem, że jeśli mój Mąż (który z kolei nigdy ich nie czyta ; ) ) ma również korzystać z naszych sprzętów, muszą być na tyle intuicyjne, abym nie musiała go instruować odnośnie ich obsługi użytkowania ; ) Nasz piekarnik posiada nawet małe rysunkowe podpowiedzi tzw. wykres pieczenia na wewnętrznej stronie drzwi piekarnika : )
Dodatki. Moje ulubione dodatki to zdecydowanie prowadnice teleskopowe, łatwoczyszcząca emalia oraz niezastąpiona termosonda, która pozwala nam precyzyjnie kontrolować proces pieczenia. Wystarczy umieścić ją wewnątrz mięsa, ustawić pożądaną temperaturę, a gdy mięso ją osiągnie piekarnik poinformuje nas o tym sygnałem dźwiękowym.
A Wy czym kierujecie się przy wyborze piekarnika? : )
- 5 jajek (wielkość L)
- 1 szklanka cukru trzcinowego
- 1 szklanka oleju rzepakowego
- 2 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżki soku z cytryny
Jajka zmiksować z cukrem trzcinowym na jasną, puszystą masę. Cienkim strumieniem stopniowo dodawać olej, cały czas miksując. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie zmiksować na najniższych obrotach miksera. Masę podzielić na dwie części, do jednej dodać sok z cytryny, do drugiej kakao i delikatnie wymieszać. Blachę do babki wysmarować masłem i wysypać bułką tartą, przełożyć jasną, a następnie ciemną część ciasta. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 C (termoobieg) przez ok. 40 minut, do suchego patyczka. Udekorować cukrem pudrem lub polewą czekoladową.
Smacznego!
- Nagroda Główna – blender Electrolux Masterpiece ESB9300, który dzięki wytrzymałej i trwałej konstrukcji pozwala raz za razem siekać, rozdrabniać i miksować nawet najtwardsze składniki.
- Nagrody za drugie i trzecie miejsce – blendery sportowe Electrolux ESB2500 z wytrzymałymi butelkami, które umożliwią proste i błyskawiczne przygotowanie pysznego koktajlu smoothie.
Aby wziąć udział w konkursie wystarczy w komentarzu odpowiedzieć na pytanie:
Kochani! Bardzo dziękuję Wam za tak liczny udział w konkursie, wybór był ogromnie trudny, ale po długich naradach udało się ustalić zwycięzców :
I miejsce Przemo – za zdradzenie wielopokoleniowego przepisu na sernik wraz z inspirującą opowieścią o tym, że wspólne spotkania przy stole zawsze wzmacniają rodzinne więzy, a towarzystwo smakołyków tworzy najpiękniejsze wspomnienia
II miejsce Aleksandra (komentarz dnia 4.05.17r.) – za krótką, ale bardzo celną i kreatywną odpowiedź, którą podziela zapewne większość z nas : )
III miejsce Jolka H. – za przypomnienie akademickich czasów, pysznego imprezowego chlebka i sytuacji, w których piekarnik był prawdziwym przyjacielem
Gratulujemy!!!
Jako, że jestem strasznym łasuchem moją potrawą nie będzie nic innego jak ciasto! 🙂 Każde jest wyśmienite, każde jest pyszne, wyjątkowe, ale jest jedno, za którego kęs dałabym się pociachać – KARPATKA – puszysty krem i delikatne ciasto to połączenie idealne. Porównałabym ją to ciasta chmurki, jest taka lekka i rozpływa się w ustach… I się rozmarzyłam, aż ślinka leci…. Może przygotuję ją sobie na kolację? Hmmm…. Czemu nie 😉
Ja rozpieszczam podniebienia moich domowników, gości i oczywiście swoje pysznymi tartami. Ta z kurczakiem i pieczarkami śni się po nocach mojemu mężowi, tą z porem i żółtym serem najchętniej delektuję się ja, a tarta tatin to najsłodsza niespodzianka dla mojego syneczka! 🙂
Moją ulubioną poprawą z piekarnika jest karczek w sosie cebulowym, który można jeść zarówno ciepły (najlepiej z podpiekanymi ziemniakami w postaci talarków oraz brzoskwinią) lub na zimno w bułce wraz z sałatą serem i pomidorem. 🙂
Taką ulubioną potrawą z piekarnika jest Lazania,nie mrożona ze sklepu,tylko własnoręcznie robiona.Z pysznym mięsem,pomidorami i fantastycznie lejącym się serem.Taki gorący i dobrze upieczony makaron to po prostu niebo w gębie,a poczęstowani nim goście są w „siódmym” niebie zajadając się tą pyszną potrawą
Coś słodkiego czy wytrawnego na szybko z piekarnika?? Nie ma sprawy! Jeśli pod ręką mam gotowca w postaci ciasta francuskiego, każdy niezapowiedziany gość jest mile widziany:) Nie potrzeba ogromnych umiejętności by w 20 minut wyczarować dla najmłodszych słodkie ciasteczka w różnych kształtach. Uwielbiam bawić się kształtem i zawijać rożki, wiatraczki i inne francuskie cudeńka wkładając do środka kawałki czekolady lub domową konfiturę. I mali i duzi uwielbiają te chrupiące, prosto z piekarnika francuzy, które w moim domu uratowały niejedną sytuację!
Francuskie na wytrawnie? – też dają radę!;) Uwielbiam wersję szpinakową francuzów lub też z farszem z pieczarek i cebulki na ostro!
Furorę wśród dzieciaków robią 'ślimaczki’ z ciasta francuskiego, które przypominają im mini-pizze – z szynką, drobno poszadkowaną pieczarką i serem żółtym:) Dla każdego coś dobrego…
Ciasto francuskie ma sporo zastosowań i może być podstawą naprawdę wielu szybkich przekąsek, o czym wiedzą wszyscy moi znajomi:)
Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest kasza kuskus przyrządzana na różne sposoby. W sezonie letnim uwielbiam jej połączenie ze śliwkami i cynamonem lub jagodami i borówkami. W sezonie jesienno-zimowym wygrywają suszone pomidory i bazylia, albo szpinak i bakalie. Ktoś powie: „Kasza? W piekarniku?! Niemożliwe!”. Ja też tak myślałam, dopóki nie spróbowałam. Teraz to danie mogę spokojnie serwować na śniadanie, obiad lub kolację! 🙂
Moja ulubiona potrawa z piekarnika jest:
Słodka, bo to deser.
Efektowna, ponieważ zawsze starannie ją dekoruję.
Rozchwytywana, bo znika w błyskawicznym tempie.
Nadzwyczajna, gdyż piekę ją według przepisu mojej prababci.
Idealna, ponieważ sprawdza się przy każdej okazji.
Krucha, dzięki pysznemu, kakaowemu spodowi.
Czy już wiecie, co jest moją ulubioną potrawą? 😉
Jestem w stanie przeżyć bez mięsa, ale słodkie musi być. Ulubiona potrawa – tort z kremem mascarpone-nutelowym. Nigdy nie robię dużego, bo wiem, że się mu nie oprę….
Tyle wypieków, tyle możliwości… Co wybrać? Sernik walczy o pierwszeństwo z szarlotką, pizza dopomina się o moją uwagę, frittata też walczy o palmę pierwszeństwa… A powidła z piekarnika? A suszone pomidory? A boska Pavlova? A omlet z piekarnika? Hę?
Nie mogę żadnej potrawie z piekarnika przyznać palmy pierwszeństwa.
Wiem, że jeśli to zrobię, obrażą się na mnie pozostałe kuchenne duchy.
I albo sernik mi siądzie, albo biszkopt nie urośnie, albo przypalę zapiekankę…
Oj, nie, nie zaryzykuję takich nieszczęść!
Moja odpowiedź jest więc dyplomatyczna wobec moich kulinarnych bóstw: KOCHAM WSZYSTKIE POTRAWY Z PIEKARNIKA. Te słodkie i te słone, te pikantne i te łagodne w smaku. Kocham frytki z warzyw i pulchne torty, kocham desery i obiadki na szybko odgrzewane w ciepłej czeluści… Kocham boskie tarty i mazurki, i pierniki, i crumble, i brownie… Nawet zakalce kocham – przecież są zdrowe! 😀
Bo najważniejsze dla mnie jest to, że mogę piec. I że mam – stary, ale jary – piekarnik (szukając kolejnych mieszkań zawsze stawiałam ten jeden warunek – musi być piekarnik, inaczej się nie bawię), w którym mogę czarować do woli, jak na kuchenną wiedźmę przystało. 🙂
Wybacz więc, Marto, ale nie odpowiem konkretnie na Twoje pytanie, bo w moim słodko-słonym serduchu jest miejsce dla wszystkich piekarnikowych wyczynów. I wszystkie kocham!
Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest niezastąpiony od lat sernik mojej mamy. Zawsze, kiedy mama wstawia gotową masę do piekarnika, czuć ten cudowny zapach przypominający wspaniałe dzieciństwo.
A ja jestem zwolennikiem chleba własnego wypieku
Frytki z posypką.
Patrząc na to co ostatnio najczęściej w nim lądowało to suflety! Zdecydowanie mają TĘ MOC!! Jestem w nich zakochana. Najtrudniej było mi dostosować długość pieczenia tak aby środek nadal był idealnie płynny więc mój piekarnik przeszedł kilka prób ale dał rade! Z narzeczonym moglibyśmy przejść na dietę sufletową 🙂
Moim typem jest bułka drożdżowa mojej babci ze starego piekarnika, tego smaku nie zastąpi nic..
Jedzenie to chyba najwspanialszy temat rozmów, konkursów. Nie bez powodu mówi się ” przez żołądek do serca”. W piekarniku przyrządzałam mnóstwo rzeczy- od przystawek po dania główne czy desery.
Aktualnie w moim domu królują wszelkiego rodzaju zapiekanki. Szczególnie jedna podbiła nasze serca, prosta ale niebanalna, oryginalna i fenomenalnie smaczna- zapiekanka ziemniaczana z bakłażanem, pomidorami, czarnymi oliwkami, dużą ilością oregano i mozzarellą.
Nie skłamię mówiąc, że rozpływa się w ustach! Fantastyczna do spożycia jako samodzielna zapiekanka jak również w towarzystwie mięsa czy ryb.
Gorąco polecam! 🙂
Moje ulubione są kanapeczki…no wiecie, takie zapiekaneczki. Dupka bułeczki, pokrojone pieczareczki, kawałek szyneczki. No i one się tam grzeją pod pierzyną z sera. A na tym serze może się suszyć szczypiorek, ale nie lubię gdy jest tez pomidorek, bo on ma dużo wody. I parzy. Każdy to jaży? I one się tak zapiekają w piekarniku, krótko, ledwo zdążysz zrobisz siku. A potem chrupiące są i idą w boczki. I odstraszam wszystkie foczki. Ale warto.
Piersi z kurczaka zapiekane z ziemniakami z sosem śmietanowym z czosnkiem, różnymi warzywami (marchew, kukurydza, szparagi, brokuły, szpinak) oraz serem żółtym.
Moją ulubioną potrawą z piekarnika, jest pieczeń ziemniaczana ala hiszpańska tortilla
Potrzebne są
– chęci
– oczywiście piekarnik
– trochę czasu, ale znowu nie tak dużo czyli 1 – 1:30h
– 2 i pół kilograma ziemniaków
– 10 jajek
– niecałe 1 i 1/2 szklanki oleju rzepakowego oraz jeszcze połowę szklanki dla ziemniaków, czyli w sumie dwie szklanki oleju.
– jedna puszka groszku
– 200 – 300 gramów bułki tartej
– przyprawy czyli pieprz, sól, czosnek taki tam nic wielkiego
– kawałek papieru do pieczenia bez niego ani rusz
– a na sam koniec jeden garnek na ziemniaki i drugi większy aby wymieszać pozostała składniki i duża foremka do pieca, bo i dużo potem będzie jedzonka
Przygotowanie:
Obieramy ziemniaki i wkładam je do garnka z wodą, gotujemy je do momentu aż będą jeszcze lekko twarde czyli jakieś 12 minut krócej niż jak byśmy je gotowali normalnie. między czasem rozbijamy 10 jajek i wrzucamy je do pustego garnka(oczywiście samą zawartość bez skorupek ), dolewamy olej, dorzucamy przyprawy, teraz bo jak byśmy dodali je później źle by się wymieszały, dorzucamy groszek i bułkę tartą i mieszamy, mieszamy i jeszcze raz mieszamy, kiedy nam już się znudzi mieszanie albo po prostu składniki będą wyglądały na połączone, czekamy. Między czasem ziemniaki powinny być już gotowe, odcedzamy je i wyciągamy na jakieś talerze aby szybciej odparowały wodę i ciepło, kiedy ziemniaki uzyskają temperaturę pokojową zaczynamy je kroić, można wcześniej ale nie radzę bo można się sparzyć, frakcje na jakie kroimy ziemniaki nie powinny być zbyt grube, mniej więcej wielkości 1/4 rzodkiewki, teraz kiedy mamy już pokrojone ziemniaki czas na wyłożenie blachy papierem, ja robię to w ten sposób że wycinam dwa kawałki papieru jeden o wielkości dna foremki, który potem tam układam drugi o takiej wielkości aby pokrywał dno i wewnętrzne boki foremki. kiedy już to zrobimy najprawdopodobniej nasza mieszanka jajeczno olejowa zdąży się oddzielić od siebie, a jak wiadomo oliwa sprawiedliwa zawsze na wierzch wypływa i to właśnie dzieje się z naszą mieszanką, czyli po prostu musimy chwilę pomieszać, teraz kiedy już sobie pomieszaliśmy wrzucamy do garnka z mieszanką pokrojone ziemniaki i jeszcze chwilę mieszam, Zawartość Wymieszaną w naszym garnku wrzucamy do foremki i wkładamy do piekarnika, teraz uwzględniając wysokość piekarnika nad poziomem morza wybieramy temperaturę czyli dla tych którzy mieszkają 1 do 300 m n.p.m będzie to 185 stopni C dla tych którzy mieszkają 301 a 600 m n.p.m będzie to 183 stopni C a dla tych którzy mieszkają wyżej czyli 600 do 2499 m n.p.m czyli dla tych co pieką w Rysach będzie to 180 stopni C. pieczemy przez 40 do 50 minut i gotowe mamy wspaniałą pieczeń ziemniaczaną ala hiszpańska tortilla.
Piekarnik pomaga mi w codziennym i odświętnym przyrządzaniu potraw. Najbardziej lubię patrzeć jak rumieni się w nim złote ciasto drożdżowe. Najpierw patrzę jak rośnie w piekarniku zaczyn a później ciasto rumieni się z dużą ilością chrupiącej kruszonki. Pieczenie ciasta drożdżowego sprawia że czas na chwilę się zatrzymuje. Uwielbiam.
moją ulubioną potrawą z piekarnika jest wszystko to, co wyjdzie samodzielnie mojemu mężowi, bez wołania co 5 minut: „chodź zobacz czy już”, „chyba przypaliłem”, gdzie leży to gdzie mamy tamto?” 🙂 a więc najczęściej są to frytki. Zdrowsze niż na tłuszczu z frytkownicy, z pełnym zaangażowaniem, skupieniem i wielkimi emocjami męża, dumą z przygotowania posiłku i nie spaleniem mieszkania 🙂 jak nie ma oparzeń przy ich wyjmowaniu to już w ogóle sukces gwarantowany!
Jestem miłośniczką owoców i makaronów, dlatego moją ulubioną potrawą z piekarnika jest owocowa zapiekanka makaronowa. Smak tak mnie zachwyca, że mogłabym jeść zapiekankę codziennie. Oczywiście makaron przygotowuję samodzielnie. Domowy makaron przygotowywała moja prababcia, babcia i mama, a ja będąc małym dzieckiem pomagałam przy wyrabianiu ciasta i wycinaniu makaronu. Nie wyobrażam sobie kupowania gotowego makaronu! Do przygotowania zapiekanki potrzebuję również owoców. Najczęściej wybieram soczyste jabłka, dojrzałe śliwki i słodkie morele. Czasami korzystam z suszonych owoców, jednak wcześniej moczę je w wodzie. Aby przygotować zapiekankę ugotowany makaron i pokrojone owoce mieszam z odrobiną soli, szczyptą zmielonych goździków i 3 łyżkami miodu. Przekładam do formy wysmarowanej masłem i piekę pod przykryciem 30 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Następnie odkrywam i posypuję garścią startego żółtego sera, piekę kilka minut, aż ser się roztopi. Potrawa jest łatwa w przygotowaniu i smaczna. Ponadto przypomina mi moje dzieciństwo, co sprawia, że lubię ją jeszcze bardziej :).
Moje ulubone danie z piekarnika to omlety. Do ubitych jajek dodaję pokorjone suszone pomidory, pokrojoną szynkę, żólty ser, szczypiorek i kukurydze. Całość doprawiam pieprzem i solą. Wlewam do foremek na mufinki i wszystko laduję w piekarniku. Są puszyste i smakowite.
Moja ulubiona potrawa z dzieciństwa? To proste – wiejski chlebek pieczony przez moją mamę. Smakuje niesamowicie wyłącznie z masełkiem i szklanką zimnego mleka, jeszcze ciepły – wprost niebo w gębie 🙂 Aż mi ślinka cieknie na samą myśl… Byle do soboty (dzień w którym mamusia piecze chlebek;)) POLECAM wszystkim smaki dzieciństwa 🙂
Wraz z narzeczonym uwielbiamy gotowanie, traktujemy to jako nasze hobby. Przetestowaliśmy wiele przepisów, ale również stworzyliśmy własne, ale naszym ulubionym daniem pozostanie pierś z kurczaka „panierowana” w pikantnej musztardzie z przyprawami. Niby takie proste i szybkie danie, ale to właśnie ten smak uwielbiamy.
Mam 16 lat i bardzo lubię gotować oraz piec ciasta. Moją najlepszą potrawą a w sumie to ciastem z piekarnika jest sernik na kakaowym spodzie z kakaowa kruszonką. Jest to najlepszy sernik jaki w życiu zrobiłem. Ten sernik zawsze mi wychodzi i jest zjadany w ciągu 2 dni. Mając taki blender mógłbym przygotować wiele innych i ciekawych potraw i mógłbym rozwijać swoje kulinarne pasje. W przyszłości chciałbym zostać kucharzem i przygotowywać przepyszne potrawy.
Ukochane, ulubione…
Wszystko, co jest upieczone!
Sernik, ciastka czy dziczyzna
z piekarnikiem to łatwizna!
Ciach ! kroimy, przyprawiamy,
blendujemy i mieszamy,
potem piecyk Klik! włączamy
i już pyszne danie mamy!
Wszystko co jest z piekarnika
w oka mgnieniu ze stołu znika!
Ulubiony burak, marchew, garść ziaren, co w dłoń, w domu wpadnie. Połączone gładką masę blenderem w pasztet warzywny. Zapach niesie się od ciepła piekarnika, cieszy.
Ja także bezgranicznie zaufałam w kuchni marce Electrolux i wszystkie sprzęty mam właśnie tej firmy. Nie żałuję, bo są to świetne urządzenia ułatwiające mi pracę w kuchni, a do tego są jej ozdobą. Jeśli chodzi o moją ulubioną potrawę z piekarnika to jest to bez wątpienia sernik z brzoskwiniami, którego popełniam niemal co tydzień dla mojego męża i córeczki. Pieczenie dla najbliższych daje ogromną radość, a z odpowiednim wyposażeniem w kuchni naprawdę nie zabiera wiele czasu.
Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest oczywiście każda potrawa, która trafiła do niego z rąk mojej babci. Ma ona wykształcenie gastronomiczne, także mimo tego,iż gotuje z powołania i miłości, to również ma ku temu odpowiednie predyspozycje zawodowe, które znacznie ułatwia jej sprawę i pomimo faktu, że w jej karierze miała tylko krótkie epizody związane z pracą w kuchni, to w sferze prywatnej, tworzy prawdziwe cuda i to za jej sprawą nie jestem w stanie wybrać tylko jednej potrawy.
To właśnie combo sprawia,
że na mojej buzi uśmiech się pojawia,
gdy moja kochana babi,
coś pysznego w piekarniku sprawi.
Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest: kurczak faszerowany szpinakiem pieczony w cieście francuskim.
Jest to idealne danie na imprezy rodzinne czy romantyczny wieczór z ukochanym, wszyscy się nim zachwycają. Jednak obiad nie może obyć się bez wspaniałego deseru! Moim popisowym deserem jest sernik, nazwany przez rodzinę Sernikiem Edyty.
Składniki na Sernik Edyty:
Ciasto: 1,5 szklanki mąki, 4 łyżki cukru, 1 łyżka proszku do pieczenia, 3 żółtka, 1/2 kostki margaryny, 2 łyżki śmietany.
Masa serowa: 3 kostki sera białego, 3/4 szklanki cukru, 3 całe jaja, 1,5 szklanki mleka, 1/2 szklanki oleju, 1 budyń śmietankowy.
Polewa: 2 łyżki margaryny, 4 łyżki cukru, 1 łyżka ciemnego kakao, 1 łyżka śmietany.
Wszystkie składniki na ciasto łączymy ze sobą i wykładamy do wyłożonej papierem tortownicy. Składniki na masę serową miksujemy ( ja miksuje je w urządzeniu Thermomix) i wlewamy do tortownicy. Sernik pieczemy w temperaturze 200-180 stopni przez około godzinę z termoobiegiem. Musimy obserwować czy sernik nam się nie przypieka, jeśli tak to zmniejszamy temperaturę.
Gdy sernik jest gotowy możemy przygotować polewę czekoladową. W garnuszku roztapiamy margarynę, następnie dodajemy cukier, czekamy aż się rozpuści. Dodajemy łyżkę kakao mieszamy i dodajemy śmietanę. Polewamy ciasto, możemy dodać jeszcze prażone migdały czy wiórki kokosowe.
Smacznego !!!
Ostatnio robiłam wegetariańskie zielone kotleciki ze świeżego szpinaku i zielonego groszku z mozzarellą, a do tego zapiekane bataty. BOMBA! Są intensywnie zielone i smakują obłędnie!
Nie będę się wiele rozpisywać, bo zadanie wymaga napisać co jest moją ulubioną potrawą z piekarnika. Moim ulubionym daniem z piekarnika jest przyrządzony przeze mnie filet z łososia, do którego dodaję niewiele podstawowych przypraw, troszkę masełka i na koniec zawijam w folię aluminiową, wkładam do piekarnika i czekam na jego gotowość z niecierpliwością 😉
Moja ulubiona potrawa z piekarnika to ogrom potraw przyrządzanych przez mojego męża: ) Mam to szczęście (bądz nieszczęście jeżeli chodzi o boczko wałeczki tu i ówdze) że mój mąż mimo że nie jest wykwalifikowanym kucharzem to gotuje wspaniale:) W sumie gdy sięgam pamięcia to tylko raz bądz dwa zrobił danie które mi niesmakowało(krem z zielonego groszku i sałatka z pora..brr) Cała rodzian (moja rodzina ) wychwala go podniebiosa i uwilbia wszelkie imprey gdzie Rafał gotuje. Jak już wspominałam jest mnóstwo potraw tóre uwielbiam , z piekarnika najbardziej lubię faszerowne pieczarki: Jestem wegetarianką( mój mąż to typowy mięsożerca) więc tym bardziej podziwiam go że odnalazł się w codzienno-kuchennym życiu ze mną. Pieczarki musza być duże, mykupujemy je w Lidlu do tego farsz czyli serek solankowy wędzony, pietruszka , suszony pomidor, składniki z farszu zmiksowane do środk pieczarki, dalej dodatkowo trochę serka mozzarella i piekarnik, do tego pyszna kolendra i sos czosnkowy i obłęd gotowy.
Ja i moje domowe łasuchy uwielbiamy zjeść zdrowo, dużo i kolorowo! Co za tym idzie karczek w zalewie musztardowo-koperkowej z odrobiną imbiru, do tego ziemniaczki (wcześniej podgotowane około 4min) z masełkiem i przyprawa do ziemniaczków, a na finał warzywka: marchew, dynia i cukinia w tymianku, czosnku i curry (robione w folii aluminiowej). Pychotka!!!
Moją ulubioną potrawą z piekarnika jest pyszna domowa zapiekanka, którą uwielbia Moja cała rodzina.
„Granat na mchu” skradł moje serce, ale oprócz niego Brownie wykonaniu mojej siostry oraz placek czeski zrobiony przez mamę a tata robi przepyszną karpatkę 🙂
Jestem zakochana bez pamięci (to kluczowe, bo zapominasz o tym ile mają kalorii) w słodyczach. Po ciężkich i pracowitych godzinach uwielbiam usiąść wieczorem na kanapie z „kawałkiem” ciasta i po prostu odpłynąć. Relax to relax!
Ostatnio moim ulubionym daniem z piekarnika jest beza.
Kiedy w piekarniku w czasie 90 minut wypiekają się beżowe, lekkie jak chmurka spody, ja przygotowuje krem z serka mascarpone i śmietany kremówki.
Dodatkowo w piekarniku ląduje porcja leśnych owoców zasypanych brazowym cukrem, która jest idealnym sosem.
Zjedzenie lekkiej bezy z kremem z kwaskowym sosem owocowym przywołuje wspomnienia o ciepłym i pięknym, pachnącym maju. Wiosno przyjdź!
Ziemniaki z gzikiem- to jest to, co najbardziej lubię jeśli chodzi o potrawę z piekarnika. Jest to danie proste, szybkie i mega smaczne :))))
Ziemniaki myjemy dokładnie i zawijamy podwójnie w folię aluminiową, wcześniej muśniętą masłem i wstawiamy do piekarnika na około 45- 55 minut, 180 stopni.
Gzik to inaczej połączenie twarogu półtłustego ze śmietaną, szczypiorkiem, odrobiną czosnku, do tego sól, pieprz i gotowe. Ja obieram ziemniaki, jak są jeszcze bardzo gorące, solę i na to kładę gzik- PYCHOTKA!!!!
Jako typowy mięsożerca uwielbiam z piekarnika schab, ale nie byle jaki bo nakłuwany i nadziewany ząbkami czosnku. Dzięki nim całe mięso zyskuje niesamowity posmak, a sam czosnek po upieczeniu jest niezwykle delikatny i mięciutki. Obowiązkowo oczywiście sam schab musi odstać przed pieczeniem całą noc w lodówce, po uprzednim namaszczeniu go solą, pieprzem i dużą ilością majeranku. Smakuje idealnie na ciepło jak też na zimno…POLECAM:)
Ulubione danie z piekarnika? Ciężko wybrać, jest tego od groma. Niedawno się przeprowadziłam, oczywiście w kuchni był konieczny piekarnik- jako , że uwielbiam gotować, ale przede wszystkim piec (głównie na słodko). Od roku jestem też na diecie z powodu problemów związanych z cukrzycą i nie wyobrażam sobie życia bez piekarnika. Zupa z pieczonych warzyw ( dynia, marchew, batat , czosnek- 180 stopni na 40- 50 minut, wyciągamy z piekarnika , zalewamy bulionem , dodajemy cynamon, kurkumę , pieprz sól do smaku, blendujemy na gładki krem, identycznie można postąpić z pomidorami, burakami, czosnkiem, warzyw jest tak wiele!!! (warto pozbyć się skóry z pomidorów po upieczeniu)), kaczka faszerowana jabłkiem , wysmarowana majerankiem ( po upieczeniu kaczki zlewamy tłuszcz, który wytopił się z kaczki i dodajemy do niego część jabłek ,którymi faszerowaliśmy kaczkę- blendujemy i powstały sos jest absolutnie fantastyczny) , pizza na spodzie z kalafiora , czy brokuła( najlepiej zetrzeć surowe warzywo na tarce, wrzucić do wrzącej wody, chwilę pogotować, odcedzić do suchości, dodać trochę bezglutenowej mąki np. jaglanej, oliwę, ulubione zioła i przyprawy, zagnieść, rozłożyć na blasze, piec w 180 stopniach jakieś 20 minut, po tym czasie przewrócić spód na drugą stronę i ponownie włożyć do piekarnika , aż do zezłocenia się spodu , po upieczeniu polać białym sosem , obłożyć camembertem, posypać orzechami, ponownie zapiec 5-10 minut, bądź nie dopiekać i położyć skarmelizowane, pieczone warzywa polane pesto i posypane serem jakim się tylko chce) duszone warzywa pod wytrawnym crunchy z płatków owsianych , masła, orzechów , pestek dyni, czy słonecznika, czy po prostu zapiekanki z dużą ilością pieczonej cebuli, pieczarek, ciągnącym serem posmarowane domowym pikantnym ajvarem z domowej spiżarni ( ajvar najlepszy z pieczonej paryki, z duuużą ilością czosnku, oliwy ) . Rozpisałam się jak szalona o potrawach słonych, słodkich jest za dużo, ale kołacz serowy, makowy albo jeszcze lepiej z konfiturą z pigwy ! z posypką na drożdżowym tradycyjnym spodzie z dodatkiem smalcu , żeby długo można było cieszyć się jego świeżością , albo prawdziwy wszystkim znany biszkopt bez proszku do pieczenia, puszysty, miękki, lekki , a co z sufletem czekoladowym!- 10 minut i gotowe , a ile szczęścia! Ale moim absolutnym faworytem jeśli chodzi o potrawę z piekarnika jest modra kapusta, która gościła na rodzinnym stole w domu mojej babci. Nie wyobrażam sobie zapomnieć o tym właśnie przepisie. Modra kapusta poszatkowana, obrane, pokrojone jabłka, liście laurowe, ziele angielskie, sól , cukier, ocet, masło- wszystkie składniki wymieszać. Piec w 170 stopniach około 3,5-5 godzin, co jakiś czas mieszać i podlewać wodą. Obłędne!!!
jedną z moich ulubionych potraw z piekarnika jest chlebek imprezowy. W czasach studenckich imprezy w akademiku rozkręcały się nieraz dość niespodziewanie i czasem ze zwykłego spotkania kilku znajomych nagle robiła się pokaźnych rozmiarów biesiada 🙂 A przecież goście głodni to goście źli! Na szczęście z pomocą przychodził mi nasz zdezelowany piekarnik 😉 Do wykonania chlebka potrzeba masła, sera (żółtego lub mozarelli), kilka ząbków czosnku, natki pietruszki i oczywiście bochenka chleba. Chleb trzeba ponacinać w ukośną kratę a nacięcia uzupełnić przesmażonym na maśle czosnkiem, serem i posiekaną natką. Chlebek zawijamy w folię aluminiową i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 20 – 25 minut. Po tym czasie jest gotowy, smakuje przepysznie a prezentuje się iście imprezowo 🙂
Uwielbiam leniuchować,
i za bardzo się nie angażować.
Dobrze jak mam wszystko zrobione,
i ręce nie są obciążone.
Kiedy pora zbliża się obiadowa,
Już dostaję potów – choroba umysłowa.
I znów tyle poświęcić muszę czasu.
Surówka i ziemniak, źródło potasu.
Dobrze, że piekarnik mam,
Zrobię co umiem i znam.
Kotleta ubijać nie muszę,
Udka będą cierpieć katusze.
Wystarczy przyprawić odpowiednio.
Nastawić temperaturę na „wysoce średnią”.
I poczekać chwilę,
Potrawę zjeść mile.
Uśmiech mieć od ucha do ucha.
Poskromiło się głód pasibrzucha!
Kuchnia to najważniejsze miejsce w naszym domu, a piekarnik to jej niepodważalny król! Od ciast, babeczek i tart przez kurczaki, quiche i pasztety! Te wszystkie pyszności serwuje nam nasz piekarnik! Jenak dla mnie najważniejszy jest chleb! Pyszny, domowy, dla każdego według uznania. Dla mnie z mocno pachnący miodem, dla męża z orzechami, dla dzieciaków z kawałkami czekolady. Hmmm… I nie potrzebne nam mięsa, sery czy dżemy, bo najlepiej smakuje z samym masłem, taki jeszcze ciepły. A zapach domowego chleba jeszcze długo pozostaje w powietrzu i robi się tak ciepło i rodzinnie…
Klasycznie – pizza. 🙂 Ta zrobiona w domu jest jednak najlepsza. Luby mój robi najlepsze ciasto (to nie żart!), kwestia dodatków to zawsze wypadkowa nastroju, natężenia głodu i zawartości lodówki. 😉 Zawsze musimy mieć opcje wegetariańską i mięsną, zawsze umiemy się w tej kwestii porozumieć. Domowa pizza rządziiiiiii!!!
Moją ulubioną potrawą z piekarnika są ciasteczka wypieku mojej babci.
Jak wszyscy wiemy babcia wie co najlepsze. Wczoraj z okazji urodzin mojej siostry zaserwowała nasze ulubione „rosyjskie ciasteczka” zwane u nas w rodzinie „puchowymi kulkami”:) .
Poznała ten przepis od swojej mamy, która mieszkała na Litwie.
Aby przygotować „puchowe kulki” należy:
-Rozgrzać piekarnik do temperatury 180°C.
-Masło zmiksować z wanilią na gładką masę.
-Wymieszać cukier puder z mąką, dodać do utartego masła i wymieszać. Dodać orzechy, wymieszać.
-Z ciasta formować kuleczki i układać na nienatłuszczonej blaszce w odstępach ok. 5 cm.
-Piec przez 12 minut.
-Odstawić do przestudzenia, a następnie obtoczyć w cukrze pudrze. Można obtaczać dwukrotnie.
Przepis jest banalnie prosty, ale jest przekazywany w mojej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Zawsze zajadamy się „puchowymi kulkami” na rodzinnych imprezach czy w święta :), właśnie dlatego są takie smakowite, bo są robione od serca <3
Pozdrawiam Piotr! i czekam na więcej wpisów!
Najcudowniejsza potrawa w całości przygotowana w piekarniku to kaczka z buraczkami i ziemniaczkami. Wszystko układamy w odpowiednich naczyniach, zamykamy w piecu i cieszymy się wolnym czasem zamiast stać nad przysłowiowymi „garami”. Wszystko robi się samo, a efekt jest przepyszny. Polecam to danie każdemu, kto lubi polską kuchnię.
Moim ulubionym daniem z piekarnika są domowe zapiekanki mojej mamy. Teraz, gdy mieszkam już kilkaset kilometrów od domu – przyrządzam tą łatwą kolację zawsze z uśmiechem na ustach dla mojego mężczyzny. Te proste zapiekanki z okrągłych bułek to smak mojego dzieciństwa, trosk i radości. Aromat zawsze przypomina mi moją najukochańszą mamę.
To najlepszy domowy przepis z tajnymi składnikami !
W moim domu piekarnik to miejsce czarów i magii. To właśnie w nim rośnie pyszny i pachnący jabłecznik, który z cała rodzina jemy, gdy jest jeszcze ciepły. Uwielbiamy zapach cynamonu i jabłek, który roztacza się w trakcie wypieków w naszej kuchni. Rozpływający się w ustach jabłecznik z kruszonka smakuje najlepiej z lodami waniliowymi, które mamy w zamrażarce zawsze na taka okazje. Mniam, ślinka cieknie na sama myśl 🙂
Moją ulubioną potrawą z piekarnika są babeczki z różnymi niespodziankami w środku od czekolady, przez serek aż po żurawinę. W kształcie moich serduszkowych foremek, udekorowane lukrem, cukrem pudrem lub smakowitym kremem i ozdobione przez małych pomocników. Szybko, smacznie i rodzinnie!
Nie ma dla mnie lepszej potrawy z piekarnika niż pizza! Jest to danie, w którego przygotowaniu ograniczyć nas może tylko fantazja. Cienkie bądź grube ciasto, z jasnej lub ciemnej mąki, z wypełnionymi brzegami lub bez, z sosem pomidorowym, śmietanowym, czosnkowym, bbq lub innym, od zwykłej margerity po wypchaną dodatkami! Jej zapach unosi się w całym domu nawet długo po zjedzeniu 🙂
Moim ulubionym daniem z piekarnika jest kurczak ze szpinakiem i serem feta zawiniętym w ciasto francuskie. Szybkie, pyszne, idealne na obiad bądź przystawkę, jak kto woli 😉 perfekcyjnie pasuje na obiad we dwoje, ale także na domówkę ze znajomymi, dodatkowo jest wygodne do zabrania do pracy czy szkoły 🙂