Nowoczesny telewizor smart, który stoi w salonie, to domowe centrum rozrywki. Gdy przychodzi pora gotowania, zerkanie do dużego pokoju albo na drugi koniec aneksu kuchennego bywa niekomfortowe. Właśnie w takich chwilach w kuchni przydaje się kolejny, mniejszy odbiornik. Dzięki odtwarzaczowi Google Chromecast smart może stać się nawet stary sprzęt.
Czym jest Google Chromecast?
Google Chromecast to odtwarzacz multimedialny o rozmiarach zbliżonych do wielkości ludzkiej dłoni. Z tyłu urządzenia znajduje się krótki przewód zakończony wtyczką HDMI. W zestawach produktów najnowszej generacji jest również pilot umożliwiający zdalną obsługę menu.
Dzięki odtwarzaczowi multimedialnemu Google nawet stary telewizor (a więc model niebędący smart TV) zyskuje nowoczesne funkcje. Jedynym wymogiem jest obecność gniazda HDMI w odbiorniku. Po podłączeniu do niego Chromecasta na ekranie urządzenia pojawia się system operacyjny Google TV.
Jak działa odtwarzacz Google Chromecast?
Przy pomocy Google Chromecast każdy telewizor wyposażony w złącze HDMI staje się odbiornikiem smart. Po połączeniu obu sprzętów można m.in. przeglądać internet na wbudowanej przeglądarce oraz korzystać z platform streamingowych pełnych muzyki, filmów i seriali. Co więcej, brakujące aplikacje da się pobrać i zainstalować w pamięci odtwarzacza multimedialnego.
Google Chromecast pozwala na przesyłanie obrazu i dźwięku z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety, poprzez sieć Wi-Fi. Strumieniowanie treści z serwisów internetowych, np. YouTube czy Netflix, odbywa się bezpośrednio przez Chromecast, bez konieczności przesyłania obrazu z telefonu. Moduł Bluetooth w urządzeniu służy natomiast głównie do podłączania akcesoriów.
Najnowszy odtwarzacz multimedialny Google Chromecast jest sprzętem wyposażonym w pilot ułatwiający sterowanie systemem operacyjnym. Dzięki temu nie trzeba jednocześnie patrzeć się w ekran smartfona i telewizora, żeby aktywować lub wyłączyć daną funkcję. Warto wypróbować też asystenta głosowego. Co ważne, można porozumiewać się w nim w dziesiątkach języków, w tym po polsku.
Urządzenia, do których można podłączyć Google Chromecast
Co najlepsze, odtwarzacz multimedialny działa nie tylko po podłączeniu do telewizora, ale również monitora komputerowego. W przypadku takich urządzeń trzeba jednak pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, sprzęt powinien być wyposażony w port HDMI. Po drugie musi mieć głośniki albo sloty AUX bądź mini jack służące dające możliwość podłączenia zewnętrznych głośników.
Teoretycznie problem braku wbudowanych głośników w monitorze da się obejść. Różnego rodzaju przejściówki pozwalające podpiąć przewód HDMI odtwarzacza multimedialnego są w stanie transmitować zarówno obraz, jak i dźwięk. Pewności, że taki zestaw zadziała, jednak nie ma. Właśnie dlatego lepiej podłączyć Google Chromecast do telewizora lub monitora z głośnikami.
Jak wykorzystać Google Chromecast w kuchni?
Google Chromecast można podłączyć do niedużego, starego telewizora i w ten sposób ułatwić sobie przygotowywanie potraw. Na ekranie, który mimo wszystko jest o wiele większy niż wyświetlacz smartfona czy tabletu, dużo lepiej widać stronę internetową z listą składników i kolejnymi krokami, które trzeba wykonać, żeby przyrządzić potrawę.
Dodatkowy telewizor w kuchni, za sprawą Google Chromecast zamieniony w smart TV, pozwoli także oglądać programy kulinarne. Dzięki nagraniom takie materiały wideo da się przewijać do wybranych fragmentów. Tak można zobaczyć, jak należy wykonać kolejną czynność prowadzącą do przygotowania dania.
Google Chromecast jako kuchenny pomocnik
Odtwarzacz multimedialny Google Chromecast jest sposobem na ponowne wykorzystanie nieużywanego telewizora albo monitora. Ta prosta i niedroga metoda umożliwia stworzenie dodatkowego kącika rozrywki w różnych pomieszczeniach mieszkania. Jak widać, dzięki temu niewielkiemu, ale funkcjonalnemu urządzeniu, łatwiejsze staje się także przygotowywanie potraw w kuchni.
