Buddha bowls, które podbijają ostatnio internet, to bogato napełnione miseczki bazujące na kolorowych, roślinnych przysmakach. Uwielbiam je za prostotę przygotowania i duże pole do popisu przy komponowaniu ich zgodnie z naszymi upodobaniami smakowymi. Nie bez powodu nazywane są miseczkami rozmaitości, bo poza podstawowymi składnikami dużą rolę odgrywają sosy i dressingi, które mogą jeszcze bardziej zmienić oblicze naszego dania. Wersja z falafelem stanowi nie tylko pyszny, ale również bardzo pożywny posiłek, który nasyci nas na długi czas. Polecam!
Składniki na falafel:
- 250 suchej ciecierzycy (namoczonej przez noc w wodzie)
- 1/4 cebuli
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 pęczka natki pietruszki
- 3/4 łyżeczki soli morskiej
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczki kuminu
- 1/4 łyżeczki imbiru
- 1/4 łyżeczki chili
- 1/4 łyżeczki cynamonu
- 1/4 łyżeczki kardamonu
- 1/4 łyżeczki pieprzu
Namoczoną ciecierzycę odsączyć, dodać cebulę, czosnek i zmiksować blenderem. Dodać listki natki pietruszki wraz z przyprawami i ponownie zmiksować blenderem na gładką masę. Formować niewielkie kotleciki wielkości orzecha włoskiego i smażyć na mocno rozgrzanym, głębokim oleju do czasu aż falafele zarumienią się z każdej strony na złoty kolor. Odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
Pozostałe składniki:
- 100 g kaszy gryczanej
- duża garść szpinaku
- 1 marchewka
- 1 szklanka poszatkowanej modrej kapusty
- Sos Kielecki czosnkowy
- czarny sezam
Kaszę ugotować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. W miseczce ułożyć szpinak, poszatkowaną kapustę, ugotowaną kaszę, marchewkę startą na dużych oczkach tarki oraz usmażone falafele. Polać sosem czosnkowym i musztardowym, udekorować czarnym sezamem.
Sos musztardowy na zimno:
- 3 łyżki Musztardy Kieleckiej kremskiej
- 3 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżeczka soku z cytryny
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać.
Smacznego!
*Wpis powstał przy współpracy z marką Społem