Pomimo, że piernik kojarzy się głównie ze Świętami, ten mogłabym jeść przez cały rok : ) Niestety zdjęcie było robione moim telefonem, przez co nie jest najlepszej jakości, ale zapewniam, że piernik był przepyszny! Przepis znaleziony w brulionie mojej cioci i mam wrażenie, że takie rodzinne przepisy gwarantują sukces : ) U nas na stałe zagościł na Świątecznym stole!
Składniki na blachę o wymiarach 21 x 21:
- 1 i 3/4 szklanki mąki pszennej
- 1/2 szklanki cukru
- 200 g płynnego miodu
- 125 g miękkiego masła
- 3 jajka
- 3 czubate łyżki kwaśnej śmietany 18 %
- 1,5 łyżki przyprawy korzennej do piernika
- 1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 i 1/2 łyżki kakao
- 1 słoik powideł do przełożenia
Wszystkie składniki muszą być w temp. pokojowej. Miękkie masło ucieramy z cukrem na puszystą masę. Dodajemy po jednym żółtku, cały czas mieszając. W następnej kolejności dodajemy miód i śmietanę, nie przerywając miksowania. Kiedy składniki się połącza wsypujemy suche składniki tzn. mąkę, kakao, przyprawę do piernika oraz sodę oczyszczoną (wcześniej wymieszane i najlepiej przesiane). Miksujemy, tylko do połączenia się składników. Białka ubijamy na sztywno i delikatnie mieszamy z ciastem.
Blaszkę o wymiarach 21×21 (kolejnym razem piekłam w keksówce i 5 papilotkach) wykładamy papierem do pieczenia, lekko natłuszczamy i wysypujemy bułką tartą, a następnie wykładamy przygotowane ciasto. Pieczemy przez ok. 60 minut w piekarniku nagrzanym do 165 C, do tzw. suchego patyczka. Jeśli piernik będzie zbyt szybko brązowieć z wierzchu przykrywamy je papierem do pieczenia.
Upieczony piernik początkowo studzimy w formie przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, a następnie wyjmujemy i studzimy na kratce.
Powidła umieszczamy w garnuszku z grubym dnem i gotujemy ok 5 minut, cały czas mieszając, aby się nie przypaliły. Zimny piernik przecinamy na pół i na jednej z warstw smarujemy 2/3 przygotowanym powideł, przykrywamy drugim blatem i pozostałą 1/3 powideł rozsmarowujemy na wierzchu ciasta. Piernik odkładamy na 2 godziny do lodówki, aby powidła dobrze zastygły.
Składniki na polewę czekoladowa:
- 3 łyżki masła
- 3 łyżki mleka
- 1 szklanka cukru pudru
- 3 łyżki kakao
Masło rozpuszczamy razem z mlekiem. Cukier puder mieszamy z kakaem i dodajemy do roztopionego tłuszczu. Całość mieszamy i dekorujemy piernik.
Smacznego : )
Dobry piernik jest dobry na każdą porę roku:) Robiłam z podobnego przepisu, mniej miodu w nim było i mi smakował, muszę z Twoich proporcji skorzystac.
Wiem, że powidła to klasyka, czy mogę jednak użyć ulubionej konfitury malinowej?
Autor
Nenneke – oczywiście możesz 🙂 pawełkowa_pani – gorąco polecam, jest pyszny!
Idą święta, dlatego dziś próbnie robię piernika z Twojego przepisu, uwielbiam wszystko co piernikowe dlatego mam nadzieję że mi się pieczenie uda uda 🙂
pyszne, klasyczne ciacho:)
Autor
To prawda 😀
Uwielbiam ten przepis i powoli kompletuję menu 🙂
Autor
U mnie menu już skompletowane (prawie 😉 ) i to również mój ulubiony przepis 🙂
NAJLEPSZY PIERNIK!!!
Autor
Też go uwielbiam 🙂
Najlepszy piernik jaki robiłam 🙂 w tym roku już planuję menu na święta i na pewno też będzie u nas 🙂
Autor
Bardzo mi miło, również bardzo go lubię 🙂
Jakie to dobre!!! ❤️
Autor
Bardzo mi miło, że posmakował 🙂
Ten piernik jest wspaniały, w zeszłym roku był piernik drożdżowy z Pani strony i cała rodzina była zachwycona teraz zrobiłam na próbę ten i nie wiem co zrobię bo oba takie dobre 🙂
Autor
Super wiadomość, bardzo mi miło 🙂 Zawsze można upiec oba 😉